Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fríský kůň

12. 1. 2011

 1271.jpg

Fríský kůň pochází z Holandska a je typický svou černou barvou, bohatou hřívou, hustým, dlouhým ocasem a mohutnými rousy na nohách.Jeho uplatnění je v drezůře, kočárovém ježdění a dnes také v rekreačním ježdění.Tito koně byli vyhledáváni již ve středověku pro rytířskou jízdu, údajně i český král Ludvík Jagellonský jel v bitvě u Moháče v roce 1526 na frísu.Popularita fríských koní  je v současné době veliká, a to nejen pro jejich nádherný exteriér, ale i povahové vlastnosti.Jsou to abnormálně klidná, dobře ovladatelná a bezproblémová zvířata.Nejsou lekaví a jsou velice přizpůsobiví jak k ostatním zvířatům, tak i k novému prostředí.Jejich obliba je tak velká, že vznikají další chovy po celé Evropě, ale i za oceánem.Historie tohoto plemene sahá snad až 3000let zpátky do minulosti.Jeho předkové byli užíváni už starými Římany jako tažná zvířata.Toto plemeno se postupně stávalo mnohem ušlechtilejší a o tisíc let později je sedlali fříští rytíři a jejich němečtí sousedé, účastníci křížových výprav.

Frís si však zachoval své tradiční dobré vlastnosti - vytrvalost, skromnost, sílu a učenlivost.Plemeno se zlepšilo i s přílivem orientální krve, což byl výsledek kontaktu s pouštními koňmi během válečných tažení a později i záměrného křížení s3303.jpg proslulým andaluským koněm, který se ze Španěl dovážel do okupovaných nizozemských provincií během osmdesátileté války.

Dnešní fríský kůň - Fríský kůň je o něco nízký a rychlejší než bývalí jeho chladnokrevní předci, avšak zachoval si jeho sílu, odvahu a jeho přívětivou povahu. Má jemnou utvářenou, vysoko nesenou hlavu a obloukovitě klenutý krk. Tělo má svalnaté a robustní. Plec je ideálně utvořená pro postroj a velmi silná. Nohy jsou krátké a silné. Hlava je dlouhá, s krátkýma, ale živýma ušima. Má jemné rysy a velmi výrazně vyjadřuje bodrou poddajnost a milou povahu plemene. Poměrně malý frísan má velmi působivou siluetu, zdůrazněnou obloukovitě klenutým, hrdě neseným krkem. Na nohou má dlouhé husté rousy a jeho4434.jpg ocas a hříva jsou neobyčejně bohaté a často zvlněné. Kopyta má tmavá a tvrdá.

Stavba těla:

HORNÍ PROFIL: linie krku a hřbetu dělá z frísa ideálního kočárového koně.

ZÁĎ: záď má charakteristický strmý sklon, ocas je poměrně nízko nasazen - krátké zadní nohy vynikají silou a mohutností.

OHON: hříva, ocas a rousy jsou husté a bujné, často neobvykle dlouhé.

NOHY: krátké silné nohy, velké klouby.

KOPYTA: kopyta jsou nižší, plošší - typickým znakem plemene jsou rousy na spodní části holení a na spěnkách.

TRUP: dobře stavěné tělo s válcovitým trupem je kompaktní a plece s plochým, oblým kohoutkem jsou mohutné, ideálně přizpůsobené pro práci v zápřeži.

Zdroj: www.konesonov.estranky.cz foto: www.zuzule.cz

 

Náhledy fotografií ze složky Fríský kůň

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pochvala

(Karolí, 7. 2. 2012 11:35)

Ahooojky, máš krásný web a dobré články! Podíváš se prooosííím na náš webík a taky tam něco okomentuješ? S láskou Karolí

Odkaz na web : http://www.kone-a-jezdectvi.estranky.cz/